hledat Ubytování
Moje ubytování
+420 774 22 77 11

dálniční poplatky HR

V Chorvatské republice se mýtné - dálniční poplatek platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla.

Mýtné se může platit v hotovosti, a to i v zahraničních měnách podle úředního kurzovního lístku, platného pro den platby mýtného. Na mýtnicích se může platit platebními kartami American Express, Diners, Master Card, Maestro, Visa i šeky (nejmenší částka na jednom šeku 10 kun).

Na dálnicích v Chorvatské republice se používá dvojího způsobu placení mýtného, a to tzv. způsobu otevřeného a způsobu uzavřeného.

Na silničních objektech jako je most nebo tunel a na kratších úsecích dálnice se používá otevřený způsob placení. Při tomto způsobu je mýtnice, kde se silniční poplatek platí, současně vstupní i výstupní, takže se mýtné platí ihned, a to podle typu vozidla.

Na dálnicích s větším počtem nájezdů a výjezdů (exitů) je zaveden uzavřený způsob placení. Řidič dostane při vjezdu na dálnici kartu, na jejímž podkladě pak při opouštění dálnice zaplatí mýtné.

Chorvatsko - placení mýtného na dálnicích a v tunelech - od 1.6.2017

Úsek IA - motocykl I - Osobní auto II - Osob. auto s přívěsem
Macelj - Zagreb 29 48 72
Zagreb - Split (Dugopolje) 109 181 284
Zagreb - Šestanovac 120 199 310
Zagreb - Zagvozd 123 204 318

 

 

 

 

Provoz čerpacích stanic je většinou od 7 do 17 až 18 hodin, v letní sezóně až do 22 hodin. Hlavní čerpací stanice ve větších městech a na mezinárodních silnicích mají nepřetržitý provoz. Čerpací stanice prodávají tyto pohonné hmoty: Eurosuper 95, Super 98, Normal a EuroDiesel (nafta), ve větších městech i plyn (LPG).

Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště. Živičný povrch chorvatských silnic má jiné složení, než na jaké jsou zvyklí čeští řidiči. Za deště má vozovka prakticky stejné vlastnosti jako při náledí !!

Dopravní přestupky řeší v Chorvatsku místně příslušný Přestupkový soud. Účastníci dopravní nehody jsou povinni se na jednání soudu dostavit. V případě dopravní nehody je nutné, aby si majitel vozidla od policie vyžádal sepsání protokolu o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není možné z Chorvatska vycestovat. Pro zajištění výkonu trestu nebo přítomnosti v přestupkovém řízení může oprávněná osoba zadržet pas cizího státní příslušníka do konce řízení, avšak nejdéle do 48 hodin.

ČRo 1 - Radiožurnál připravuje letos již desátým rokem ve spolupráci s CK Vítkovice Tours "Informační servis pro české turisty" v Dalmácii. Jedná se o rozhlasové vysílání v českém jazyce, které je možné na jadranském pobřeží zachytit na vysílačích Radia Split - frekvence 88.4 FM, 100.2 FM, 101 FM, 102 FM nebo 104.5 FM. Vysílání je možné naladit na pobřeží Dalmácie od Zadaru a Biogradu na moru, přes Šibenik, Primošten, Split, Omiš, Makarskou riviéru až po Orebič na poloostrově Pelješac a na ostrovech Hvar, Brač, Korčula, Šolta či Vis.

Povinné vybavení automobilu
Autolékárnička: Všechna vozidla musí být vybavena autolékárničkou (s výjimkou motocyklů).
Náhradní pneumatika
Světla: Je povinné vozit sadu náhradních žárovek.
Tažné lano
Výstražná vesta: Po vystoupení z auta na silnici při poruše nebo nehodě musí mít na sobě výstražnou vestu. Tato povinnost se týká nejen automobilistů, ale i osob cestujících na motocyklu!
Výstražný trojúhelník: Všechna motorová vozidla (kromě motocyklu) musí mít výstražný trojúhelník. Vozidlo s přívěsem musí mít dva.
Komerční vozidla musí mít hasicí přístroj.

Chorvatsko - pokuty za dopravní přestupky ....

První důležitou změnou je tolerance 0,5 promile alkoholu v krvi. Tato změna se však netýká profesionálních řidičů nebo řidičů mladších 24 let. Pokud by se ale řidič dopustil jakéhokoliv přestupku a v krvi mu kolovalo do půl promile alkoholu, zaplatí pokutu 700 kun (přibližně 2400 Kč).

Pokud by se obsah alkoholu v krvi pohyboval v rozmezí 0,5-1,0 promile, pokuta bude pochopitelně vyšší, a to 1000 až 2000 kun (cca 2500 až 6900 Kč). Pokutu 2000 až 5000 kun, tedy 6900 až 17 300 Kč, zaplatíte v případě, že absah alkoholu v krvi řidiče bude mezi 1,0-1,5 promile. A jestliže obsah alkoholu přesáhne 1,5 promile, pokuta je od 5000 do 15 000 kun (cca 17 300 až 52 000 Kč) a navíc řidiči hrozí odnětí svobody až na 60 dnů.

Další změny v silničním zákoně se týkají postihů za překročení povolené rychlosti:
Za překročení rychlosti v obci do 10 km/h zaplatí řidič stejně jako dříve 300 kun (cca 1000 Kč). Za překročení povolené rychlosti do 20 km/h můžete dostat pokutu 500 kun a do 30 km/h až 1000 kun. Největší postih čeká řidiče, kteří překročí povolenou rychlost o více než 50 km/h - zaplatí pokutu ve výši 5000 až 15 000 kun (cca 17 300 - 52 000 Kč) nebo bude odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání až 60 dnů.

Pokud řidič při jízdě mimo obec překročí povolenou rychlost o 10-30 km/h, zaplatí pokutu 500 kun (cca 1730 Kč). V případě překročení rychlosti o více než 50 km/h zaplatí 3000 - 7000 kun. (cca 10 400 - 24 200 Kč). A změna se dotkla také celodenního svícení, které je teď povinné pouze v zimním období.
Chorvatská policie může stejně jako česká udělovat pokuty na místě, ale nemusíte ji platit bezprostředně. Policie vám vystaví doklad a vy pokutu maximálně do 8 dnů zaplatíte na poště nebo v bance. Do zaplacení pokuty vám ale policie zadrží řidičský průkaz s tím, že si ho budete moct po zaplacení pokuty opět na policejní stanici vyzvednout. Ale pozor, pokud si nepřijdete vyzvednout zadržený řidičák do tří dnů od uplynutí lhůty na zaplacení pokuty, chorvatská policie vám ho odešle zpět do České republiky a vy se ocitnete bez řidičského průkazu.

Chorvatsko - řešení problémů ....

DOPRAVNÍ NEHODA
- zavolat policii na tel. č. (00385)92 (vždy a neprodleně po nehodě, bez ohledu na to, kdo je viník)
- vyžádat si od policie potvrzení o poškození vozidla (Potvrda o oštěćenju vozila), bez kterého není možné opustit území Chorvatska
- vyžádat si kontakt na další účastníky nehody, případně na jejich pojišťovnu (pro urychlení vyřízení pojistky je praktické si vozidlo také vyfotit
- policie má právo na 24 až 48 hodin zadržet účastníkům nehody cestovní doklad
- do 24 až 48 hodin proběhne přestupkový soud (Prekršajni sud), na jehož základě viník uhradí pokutu a soudní výlohy. Český občan má právo požadovat přítomnost tlumočníka do českého jazyka. Český občan není povinen podepisovat žádné dokumenty, kterým nerozumí.
- protokol o dopravní nehodě (Zapisnik o očevidu) zasílá do 2-3 měsíců Ministerstvo vnitra CHR na Velvyslanectví České republiky v Záhřebu, kde si je možné ho dodatečně vyžádat pro potřeby pojišťovny v ČR. Obecné informace o tom, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí, naleznete také na stránkách České kanceláře pojistitelů.

ZTRÁTA/KRÁDEŽ CESTOVNÍHO DOKLADU
- oznámit ztrátu/krádež cestovního dokladu na nejbližší policejní stanici, která vystaví potvrzení o ztrátě/krádeži (Potvrda o gubitku/krađi) - !!!! nelze použít k přechodu hranice !!!!
- kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Záhřebu, případně konzulární jednatelství ve Splitu či v Rijece, které vystaví náhradní cestovní doklad k cestě do ČR (k jeho vydání jsou třeba 2 fotografie pasového formátu).

ZRANĚNÍ
- zavolat první pomoc (hitna pomoć) na tel č. (00385)94

ÚMRTÍ
- zavolat policii na tel č. (00385)92, která následně kontaktuje lékaře.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Chorvatsko

 

Policie

92

Hasiči

93

Záchranná služba

94

Pomoc motoristům na cestě (platí i pro Slovinsko) - autoasistence

987

 

 

Chorvatské velvyslanectví

Split:

Tel.: 00385 - 1- 611 59 14

Obala H.N.P. 5/III (Riva)
21 000 Mutogras (Split)
Republika Hrvatska

Na konzuláty se lze obrátit v případě nepředvídaných událostí, jako je například ztráta cestovních dokladů, krádež, nehoda, úmrtí a podobně.